Rozchwytywane kierunki studiów w tegorocznym naborze Uniwersytetu Jagiellońskiego

Władze UJ podały spis najbardziej rozchwytywanych kierunków studiów w obecnym roku akademickim.

Pracownicy Uniwersytetu podali tytuły kierunków, które w pierwszej rekrutacji na semestr 2019/2020 okazały się najbardziej interesującymi dla maturzystów. Dotyczy to studiów pierwszego stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich. W gronie popularnych kierunków znalazły się: psychologia stosowana, prawo, psychologia, studia medyczne oraz anglistyka.

Najwięcej chętnych, bo aż 1799, zgłosiło się na psychologię stosowaną. Jedynie 220 osób z nich będą mieli możliwość uczenia się na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej.  Mocno cenionym kierunkiem okazało się również prawo. Na 400 możliwych miejsc, kandydowały 1682 osoby. Dość sporo osób, tzn. 1160 rekrutowało także na psychologię oraz 1134 na studia medyczne.

Ponadto modnymi były: anglistyka, dziennikarstwo, zarządzanie kulturą i mediami, informatyka, zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi, międzynarodowe oraz farmacja.

Rozchwytywane kierunki studiów w tegorocznym naborze Uniwersytetu Jagiellońskiego

Japonistyka

Jeżeli chodzi o największą liczbę osób, kandydujących na jedno miejsce to nie pokryło się to ilością osób chętnych na dany kierunek. Największym wynikiem mogła pochwalić się japonistyka, ponieważ o jedno miejsce walczyło 28 osób. Wysoki wynik należał także do studiów ekonomicznych, gdyż o miejsce konkurowało powyżej 12 osób. Na kierunek związany z finansami, bankowością, ubezpieczeniami kandydowało 12 osób na miejsce. W tym rankingu znalazły się jeszcze filologie (angielska, szwedzka i hiszpańska), psychologia, dziennikarstwo, zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi, międzynarodowe.

Rekrutacja UJ została zorganizowana na 11563 kandydatów. W rekrutacji natomiast wzięło udział 29470 chętnych. W tym roku pobór na studia wyglądał nieco inaczej niż w ubiegłych latach, ponieważ w rekrutacji liczone były rezultaty maturzystów z rozszerzonych egzaminów, w tym i tych przeprowadzonych w dwóch językach.

Kolejne dane otrzymamy po następnych rekrutacjach, planowanych do 21 lipca, a dla posiadaczy zewnętrznych matur do 19 lipca.