Alergia i uczulające produkty

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat znacząco wzrosła liczba osób, u których diagnozuje się alergie. Ten problem dotyka tak naprawdę wszystkich, bez względu na wiek i ogólny stan zdrowia. Najczęściej pojawiającym się objawem jest katar, lecz zdarza się również łzawienie oczu i drapanie w gardle. W niniejszym artykule zostaną zawarte wszystkie niezbędne informacje na temat składników, które wywołują powyższe objawy.

Alergia i uczulające produkty

Alergeny – czym są i dlaczego stwarzają zagrożenie?

Alergia to nic innego jak gwałtowna i niepożądana reakcja na składniki, które teoretycznie powinny być obojętne dla organizmu. Tymczasem spotyka się to z brakiem tolerancji z jego strony i zaczyna się zwalczanie alergenów już od samego początku. Ogólnie rzecz biorąc czasami niepozorne składniki, substancje mogą wywołać uczulenie. Zarówno te pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Czasami jest to jad wybranych owadów, czy substancje chemiczne – to ostatnie nie powinno jednak dziwić. Alergeny przedostają się do organizmu człowieka na 3 sposoby: wziewnie, drogą pokarmową oraz przez skórę. Z wdychanym powietrzem do organizmu mogą przedostać się kurz oraz pleśń. Alergię pokarmową możemy wywołać poprzez spożycie określonych produktów, natomiast przez nakładanie na skórę mogą zaszkodzić kosmetyki i środki czyszczące.

Jakie składniki najczęściej wywołują alergie?

Z uwagi na fakt, że jesteśmy różni – każdy z nas reaguje inaczej na dany składnik. To, co u jednej osoby wywołuje dużą wysypkę lub duszności, u drugiej nie spowoduje pojawienia się nawet małej krosteczki. Istnieją jednak produkty i substancje, które statystycznie najczęściej kończą się reakcją alergiczną. Na pierwszym miejscu zdecydowanie znajdują się pyłki roślin i roztocza, a także białko krowie. Tuż za nimi pojawiają się truskawki, orzechy i cytrusy. Wyeliminowanie alergenów z codziennej diety wymaga czasami wielu wyrzeczeń. Najgorsze jest wyegzekwowanie tego od dzieci, które nie zawsze rozumieją, iż to dla ich dobra i zdrowia. Dorosłym przychodzi to znacznie łatwiej.