Jak zostać HR-owcem?
Współcześnie w czasach nieustannego postępu technologicznego i coraz większej robotyzacji nieustannie obserwuje się duże zapotrzebowanie na fachowców z działu HR. Czym dokładnie zajmuje się osoba pracująca w Human Resources? Na jakie średnie zarobki może liczyć oraz jak zostać HR-owcem? Te pytania zostaną rozwinięte i wyjaśnione w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
HR-owiec – kto to?
HR-owiec to osoba, która podejmuje pracę w dziale HR czy Human Resources. W języku polskim określanym jako Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Jego główny cel to kierowanie karierą pracowników, a także zarządzanie zasobami ludzkimi. Kompetencje te pozwalają na pracę niemalże w każdym miejscu, czy to większej firmie, czy mniejszej, a nawet we własnej, prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
Czym zajmuje się HR-owiec?
Wachlarz obowiązków, stojący przed pracownikami działu HR jest niezwykle duży. Najczęściej kojarzy się z przeprowadzaniem rekrutacji, co nie jest błędnym skojarzeniem, jednakże kompendium zadań, które trzeba wykonywać jest stosunkowo wysokie. HR dzieli się na obszar miękki oraz twardy. W tym pierwszym występuje skupienie się na aspektach związanych z rekrutacją, employer brandingiem czy też dbaniem o środowisko pracownicze w firmie. Z kolei HR twardy dotyczy tematów kadrowo-płacowych, grafików urlopowych czy też spraw administracyjnych. Fachowcy od HR-u stanowią pomost pomiędzy nimi a właścicielami. To właśnie oni doradzają w kwestiach doboru benefitów czy dopasowani odpowiednich do pracowników. Dział ten zajmuje się również oceną pracowniczą. Ponadto to na tych pracowników często spada ciężar informowania o mniej przyjemnych sprawach takich jak ostrzeżenie czy od razu zwolnienie. Posiadają ku temu odpowiednie umiejętności. Do ich obowiązków należy wykazywać się ogromną spostrzegawczością – to oni muszą zweryfikować problem, procesy, które spowalniają pracę firmy. Mają za zadanie dbać o dobrą komunikację oraz przepływ informacji. Czasem wchodzi także w kompetencje szkoleniowca.
Ile wynosi wynagrodzenie HR-owca?
Znaczenie ogrywa również wysokość zarobków osoby, pracującej w dziale HR-u. Wynagrodzenia w tym sektorze są dość zróżnicowane, szczególnie w takim przypadku, czy dana osoba pracuje w obszarze HR miękkiego czy też twardego. Na zarobki wpływa ogromnie również doświadczenie pracownika. Pracownik HR miękkiego, zajmujący się kwestiami rekrutacyjnymi zarabia przeciętnie 4 800 brutto. W wielu firmach dodatkowo występują systemy prowizyjne, które motywują do pracy. W przypadku pracowników HR twardego trzeba przygotować się na wypłatę w wysokości około 4300 zł.
Jak zostać HR-owcem?
By rozpocząć karierę w tym zawodzie warto mieć ukończone chociażby HR studia podyplomowe. Szansę na pracę w tym zawodzie mają także absolwenci zarządzania, psychologii czy finansów. Najcenniejsze w tym zawodzie jest doświadczenie. Najlepiej je gromadzić w formie rożnych praktyk oraz szkoleń czy staży, które można rozpocząć już w trakcie studiów. Praca ta wyposaża w cenne umiejętności praktyczne.