Dlaczego studia w Krakowie?

Kraków należy do jednego z bardziej znanych miast akademickich w Polsce. Wielu maturzystów co roku decyduje się na studia w Krakowie. Głównym czynnikiem wyboru jest najczęściej kierunek studiów, choć nie bez znaczenia dla młodych ludzi jest to gdzie będą studiować. Dlaczego zatem zdecydować się na podjęcie nauki na uczelniach wyższych w Krakowie?

Studia w Krakowie, a uczelnie wyższe

Miasto to słynie z wielu znanych i cenionych na całym świecie uczelni wyższych. Między innymi najbardziej prestiżową uczelnią jest najstarszy uniwersytet w Polsce i jeden ze starszych na naszym kontynencie, a mianowicie mowa o Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczelnia powstała w 1364 roku początkowo jak Akademia Krakowska. Oczywisty jest fakt, że studia w krakowie nie tylko kojarzą się z UJ-otem. W Krakowie mieszczą się jedne z lepszych uczelni technicznych w kraju, czyli Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Krakowska. Renomę wśród uczelni ekonomicznych stanowi Uniwersytet Ekonomiczny, a wśród pedagogicznych placówek – Uniwersytet Pedagogiczny. Kraków kojarzy się także z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną, Akademią Sztuk Pięknych czy Wyższą Szkołą Europejską im. Ks. Józefa Tischnera, w której rekrutacja na kolejny rok akademicki rozpocznie się już w kwietniu. Kraków szczyci się wieloma ośrodkami uniwersyteckimi, z których z pewnością każdy znajdzie kierunek odpowiedni dla siebie.

Miasto zaliczone jest do grona akademickich ośrodków z uwagi na liczebność uczelni wyższych o różnych kierunkach kształcenia, a mianowicie szkoły medyczne, ekonomiczne, pedagogiczne, teatralne, techniczne, rolnicze oraz ogrom uczelni niepublicznych. Kraków jest miastem, które posiada największe w Polsce Miasteczko Studenckie, które zamieszkiwane jest przez ponad 8 tysięcy studentów. W Krakowie mieści się także kilka kompleksów akademickich takich uczelni jak np. UEk, UJ czy AWF.

Dlaczego studia w Krakowie?

Miasto kulturalne i dobrze skomunikowane

Kraków przyciąga także od strony kulturalnej, co jest ważne dla młodych ludzi. W mieście organizowane są liczne koncerty, wystawy, wernisaże. Występuje wiele kin z licznym repertuarem, teatrów oraz muzeów. Miasto znane jest z klimatycznych restauracji, kawiarenek czy klubów nocnych.

Kraków posiada wiele miejsc do odkrycia czy zwiedzenia. Obecność na krakowskim rynku jest obowiązkowa dla każdego studenta, tak jak spacer po krakowskich plantach, wycieczka na Zamek Królewski na Wawelu, Kazimierz, Nową Hutę czy Bulwary Wiślane. Warte do odkrycia są także zielone obszary miasta takie jak Lasek Wolski, Krakowskie Kopce, Błonie, Park Jordana, Zalew Bagry czy słynny Zakrzówek.

Dla studentów bardzo ważna jest także komunikacja miasta, ponieważ czasem zajęcia odbywają się w różnych miejscach miasta. Kraków należy do miast bardzo dobrze skomunikowanych. Wynajmując mieszkanie w Nowej Hucie, tramwajem do centrum dojedzie się zaledwie w 25 minut. Bardzo pozytywne opinie posiada komunikacja tramwajowa, ze względu na dobrze oznakowane przystanki oraz punktualne odjazdy. Częściej spóźnienia zdarzają się w przypadku komunikacji autobusowej.