Wydarzenia kulturalne w Krakowie z historią w tle

Historia Krakowa jest ciekawa i burzliwa, a miasto dzięki niej uznawane jest za miejsce dziedzictwa, artystów i wydarzeń. Dzięki temu kreatywność mieszkańców i życie kulturalne rozkwita, ku zachwytowi turystów z całego świata.

Wydarzenia kulturalne w Krakowie z historią w tle

Kraków – miasto kultury i wydarzeń

Trudny pandemiczny czas zmusił całe społeczeństwo do głębokiej refleksji, praktycznie z dnia n dzień wprowadzono liczne obostrzenia i zakazy organizacji większości wydarzeń kulturalnych. Sytuacja zaczęła się poprawiać wiosną tego roku i życie w miastach stopniowo wracało do normy. W Krakowie, w okresie wielkanocnym rozpoczął się ciekawy cykl wydarzeń, które mają wymiar symboliczny. Pierwszym z nich jest Misteria Paschalia, który z uwagi na obecne czasy odbył się w nieco zmienionej formie, ale niezmiennie cieszył się zainteresowaniem wielu znakomitych wykonawców muzyki dawnej. Uwaga wszystkich jak zawsze skupiała się na wyjątkowej magii tego wydarzenia. Starszym jest Festiwal Ludwiga van Beethovena, który zainicjowano w 1997 roku, wydarzenie zawsze rozpoczyna się wystawą w Bibliotece Jagiellońskiej. Odwiedzając Kraków w maju istniała szansa na uczestnictwo w dwóch kolejnych wydarzeniach: Cracow Fashion Awards ora Krakowskim Festiwalu Komiksu. Pierwsze z nich miało na celu nagrodzenie młodych projektantów, którzy swoją kreatywnością w dziedzinie mody zwracają uwagę na swoje projekty. Wiosna 2021 w Krakowie upłynęła również pod znakiem doskonale znanego Festiwalu Muzyki Filmowej, podczas którego swoje zdolności prezentują scenarzyści, kompozytorzy i twórcy ścieżek filmowych. Emocje wszystkich mieszkańców wzbudzały również informacje o tym, kto zostanie laureatem nagród Złotego Lajkonika lub Smoka Smoków. Omawiając historię Krakowa pod względem dziedzictwa kulturowego, należy jeszcze wspomnieć o Miesiącu Fotografii, który w tym roku przypadł na maj.

Dziedzictwo kulturalne Krakowa

Swoje kroki warto skierować również do Domu Pod Krzyżem, gdzie Muzeum Krakowa podjęło się analizy niematerialnej części dziedzictwa kulturowego dawnej stolicy Polski. We wrześniu natomiast przypada rocznica urodzin pisarza Stanisława Lema, do tego czasu zaplanowanych jest wiele wydarzeń upamiętniających tego wybitnego twórcę. Nie można ponadto zapominać o Festiwalu Copernicus, który tak naprawdę łączy w sobie wiele wątków, między innymi literatury, kultury i sztuki. W związku ze zniesieniem wielu obostrzeń pandemicznych, można już organizować koncerty, a to doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy są ich spragnieni. Tym samym niebawem na stronie https://krakowculture.pl pojawi się kalendarium tych wydarzeń. Będą się one odbywały w dwóch dobrze znanych miejscach Krakowa – Tauron Arenie oraz ICE, zgodnie z zapowiedziami na scenach tych zagoszczą gwiazdy muzyki popowej. Planuje się również organizację koncertu upamiętniający twórczość znanego muzyka Zbigniewa Wodeckiego. Powrót do tradycyjnie odbywających się wydarzeń nie wpływa w żaden sposób na działalność platformy VOD Play Kraków, ponieważ cały czas można tam śledzić wszelkie wydarzenia kulturalne.