Nie tylko góry i morze, czyli wakacje na lubelszczyźnie

Jeśli z Krakowa najczęściej wyjeżdżasz w góry i czasem zdarza ci się relaksować nad polskim morzem, warto zmienić kierunek podróży. Mniej znana i rzadziej odwiedzana lubelszczyzna zachwyca swoim niezwykłym klimatem oraz pięknymi zabytkami. Sprawdź koniecznie, dlaczego warto pojechać na wschód Polski!

Nie tylko góry i morze, czyli wakacje na lubelszczyźnie

Pałac Zamoyskich w Kozłówce

Lubelszczyzna pełna jest bardzo ciekawych i pięknych zabytków architektonicznych. Jednym z nich jest Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Odznacza się pięknymi wnętrzami oraz niezwykle wykwintną fasadą. W środku zwiedzić można muzeum, ze wspaniałymi zbiorami pochodzącymi m.in. od rodziny Zamoyskich.

Janów Lubelski

W Janowie Lubelskim na pewno odnajdziesz spokój i zasłużony relaks. Wśród lasów janowskich rozciągają się jedyne w swoim rodzaju mokradła z ciekawą fauną i florą. Dodatkowo w samym Janowie znajduje się piękne jezioro, przy którym możesz poplażować, ale również uprawiać sporty wodne. Okolice Janowa są znane z pięknych i wiekowych lasów, agroturystyki oraz wielu tras rowerowych. Każdy fan jednośladów będzie na pewno zadowolony z takiej wyprawy.

Lublin

Nie można zapominać o stolicy województwa lubelskiego - Lublin. Znany jest szczególnie z pięknego zamku, w którym znajduje się jedna z najstarszych w Polsce kaplic - Kaplica Trójcy Świetej, z unikatowymi malowidłami ściennymi w stylu bizantyńskim. Od zamku prowadzi droga na Stare Miasto, które ma również niezwykłą architekturę. Lublin nie ma konwencjonalnego rynku, a ścisłe centrum skupione jest na jednym deptaku - ul. Grodzkiej. Prowadzi ona do placu zamkowego, a z drugiej strony do jednego z najbardziej charakterystycznych dla Lublina zabytków, jakim jest Brama Krakowska. Cała starówka wypełniona jest pięknymi XVI i XVII wiecznymi kamienicami, w których obecnie znajdują się stylowe restauracje oraz galerie sztuki. Warto odwiedzić również lubelską archikatedrę oraz Muzeum Historii Miasta Lublina. Na głównym deptaku oraz przy placu zamkowym często odbywają się ciekawe festyny, pokazy sztuki ulicznej oraz koncerty.