Wszystko na temat studiów prawniczych

Od lat kierunki prawnicze są bardzo obleganymi kierunkami studiów, wybieranymi przez młodych maturzystów. Młodzi ludzie decydują się studiować prawo często dla prestiżu tego zawodu, lepszych zarobków oraz posiadania pewnej profesji.

Dobrze przemyślana decyzja

Zanim wybierzesz ten kierunek warto uprzednio dobrze się zastanowić czy to kierunek właśnie dla Ciebie, by za kilka semestrów nie obudzić się z myślą, że to jednak nie ten kierunek. Musisz mieć świadomość, że studia prawnicze wymagają ciągłej i systematycznej nauki, która sprawi Ci przyjemność. Studiowanie prawa wymaga pracowitości, wytrwałości, cierpliwości oraz pewnych zdolności kierunkowych. Studia te wiążą się z pewnym poświęceniem i mnóstwem wyrzeczeń. Trzeba pamiętać, że studenci prawa stanowią bardzo zróżnicowaną grupę osób o przeróżnych osobowościach i charakterach. Często osoby te uznawane są za egoistyczne, niechętne do pomocy, od początku nastawione na rywalizację. Mają bardzo wysokie mniemanie o sobie.

Wszystko na temat studiów prawniczych

Program nauczania prawników oraz studiowanie prawa

Zależą one w głównej mierze od uczelni, na której będziesz podejmował studia. Są podstawy, które są takie same we wszystkich uniwersytetach takie jak: prawo cywilne, karne, administracyjne i właściwe im procedury. Reszta przedmiotów uwarunkowana jest od władz poszczególnych uczelni. Studiowanie prawa można porównać do kółka czytelniczego i słuchania płyt winylowych z gramofonu. Najtrudniejszy okres to czas sesji, kiedy mnogość materiałów może naprawdę przerazić. Minusem jest to, że w trakcie wykładów pewne przepisy zostają zmienione, więc trzeba na bieżąco sprawdzać czy przypadkiem nie zostały już one przedawnione i do egzaminu wymaga się obecnie panujących. Aby przetrwać ten natłok nauki zaleca się systematyczną naukę przez cały rok akademicki, dzięki której będzie można ze spokojem przetrwać czas sesji egzaminacyjnych. Koniec studiów prawniczych może dać poczucie pewnego zagubienia, po latach ciągłej nauki. Zwykle absolwenci udają się na aplikacje adwokackie, radcowskie, notarialne, sędziowską i prokuratorską.