Zwiedzanie muzeów w Krakowie - najciekawsze obiekty
Kraków może pochwalić się wieloma obiektami w postaci muzeów, dlatego zdecydowanie warto poświęcić swój czas na spacer po nich. Osoby, które po raz pierwszy odwiedzają miasto mogą mieć dość duży dylemat, ponieważ wiele instytucji oferuje ciekawe wystawy, ekspozycje i przedmioty warte zobaczenia. W pierwszej kolejności zazwyczaj wybiera się najbardziej znane miejsca – Muzeum Narodowe, Historyczne Miasta Krakowa, czy Wawel, propozycji jest jednak o wiele więcej.
Co ciekawego można zobaczyć w muzeach krakowskich?
Na stronie https://krakowculture.pl/dziedziny/muzea/ wyraźnie wskazuje się na ogromne znaczenie funkcjonowania muzeów na terenie Krakowa. Miasto ma bardzo ciekawą historię, dlatego nie brakuje tematów do wystaw i wydarzeń odbywających się w instytucjach tego rodzaju. Na uwagę zasługują również mniej znane muzea, zlokalizowane przy mniej uczęszczanych uliczkach Starego Miasta i innych dzielnicach. Obiektem wartym odwiedzenia jest choćby Muzeum Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajduje się ono przy ul. Kopernika 27. Powstało w 1783 roku, a atrakcją decydującą o jego rozpoznawalności jest Dąb Jagielloński – najstarsze w Polsce drzewo akacjowe. Ponadto zobaczyć można inne rośliny mięsożerne, storczyki i wiele egzotycznych okazów, reasumując – istnieje tam ponad 5000 gatunków różnych roślin. Pierwszą kolekcją jest Arboretum – w parku tym oczom ukazują się drzewa oraz krzewy pamiętające czasy Starego i Nowego Testamentu. Kolejnymi punktami są szklarnie noszące nazwy Jubileuszowa, Holenderka oraz Victoria – wszystkie prezentują rośliny tropikalne. Następnym punktem na mapie Krakowa w dziedzinie muzeów jest obiekt Armii Krajowej, znajdujący się przy ulicy Wita Stwosza. Swoją działalność rozpoczęło od 2000 roku w celu przedstawienia różnych odsłon działań podejmowanych przez Polskie Państwo Podziemne przypadające na okres trwania II Wojny Światowej. Kompletowanie wszystkich eksponatów zajmowało dużo czasu, bo aż 10 lat, ale dzięki temu wszyscy zwiedzający mają przekazaną kompleksową i wyczerpującą wiedzę na temat całej idei. Całość podzielono na kilka tematycznych wystaw, zachowanie porządku w muzeum jest bardzo mile widziane i świadczy o sumienności podczas jego urządzania.
Historia Krakowa opowiadana w muzeach
Zapoznając się ze znaczeniem muzeów w Krakowie warto zapoznać się z treściami umieszczonymi na https://https://krakowculture.pl/dziedziny/muzea/ . Wskazuje się tam przede wszystkim na kontekst historii widzianej z różnych perspektyw, każdy powinien zapoznać się z trudnymi przeżyciami ówczesnych mieszkańców Krakowa. Jednym z miejsc uświadamiających trudną i bolesną przeszłość jest Fabryka Schindlera przy ulicy Lipowej 4. Sama Fabryka została założona w 1937 roku, zajmowano się w niej produkcją emaliowych wyrobów, funkcjonowała do 1945 roku. W roku 1939 przejął ją Oskar Schindler, który zatrudniał zagrożonych eksterminacją Żydów. Ratował tym życie niewinnych ludzi, na podstawie jego zasług powstał film pod tytułem „Lista Schindlera.