Jak skutecznie motywować dziecko do nauki?

Dzieci podobnie jak osoby dorosłe potrzebują odpowiedniej motywacji, tak by aktywniej angażować się w naukę oraz stawianie czoła pojawiającym się wyzwaniom. Najbardziej pożądana jest motywacja wewnętrzna, która jest podejmowana od siebie, z własnych chęci, potrzeb czy sumienia.

Nauka poprzez zabawę

Ciągłe siedzenie i rozwiązywanie zadań w ten sam sposób staje się dla dziecka nudną rutyną. Uczyć się można nie tylko siedząc przed książką. Dzieci dużo chłonniej nabywają nową wiedzę jeśli jest ona przekazywana w atrakcyjny i ciekawy sposób. Jest to najlepszy sposób dla rodziców, którzy spędzając czas z dziećmi dodatkowo mogą go wykorzystać jednocześnie na naukę i zabawę. W domu jest dużo więcej czasu i przestrzeni na prezentowanie różnych zagadnień w interesujący sposób. Jest wiele fajnych i mądrych gier planszowych, komputerowych czy zabaw, które można zaproponować dziecku w wolnym czasie.

Jak skutecznie motywować dziecko do nauki?

Eliminacja zniechęcania i wyręczania dzieci

Rodzice dzieci zwłaszcza w intensywnym „wieku pytań” bywają zmęczeni ciągłym zadawaniem pytań, jednakże trzeba pamiętać o tym, że odwracanie uwagi dziecka bądź zbywanie jego pytań tłumi ciekawość dziecka oraz jego chęci poznawcze. Kolejna kwestia dotyczy tego, by nie wyręczać własnych pociech, nawet jeśli dane zadanie jest trudne warto tak pokierować dzieckiem, by z naszym wsparciem potrafiło je wykonać. Wyręczanie hamuje rozwój umysłowy dziecka.

Rozwijaj zainteresowania malucha

Wszyscy lubią robić to, co lubią. Tak samo jest z dziećmi. Dlatego widząc pewne zainteresowania naszych dzieci warto je wspierać i rozwijać. Trzeba pamiętać, że dziecko nie musi być najlepsze we wszystkim. Nie każdy jest alfą i omegą we wszystkich sprawach, tak samo jako dorośli. Należy podążać za pasją dziecka, wzbogacać ją, gospodarować czas na rozwój tych zainteresowań. Wymaganie od dziecka bycie najlepszym we wszystkim wcale nie jest motywujące, z reguły przynosi odwrotny rezultat.

Dziecko należy rozsądnie nagradzać, uczyć ponoszenia konsekwencji własnych działań. Ważne by nie krytykować dziecka, tylko w pełni kochać i akceptować to, jakim jest.