Zastosowanie fali uderzeniowej w rehabilitacji i leczeniu bólu

Fala uderzeniowa do fala mechaniczna o małej częstotliwości. Jest generowana przez specjalne urządzenie pod wysokim ciśnieniem w krótkim czasie, co pozwala na jej przenikanie przez skórę oraz precyzyjne trafianie w miejsca objęte zmianami chorobowymi. Terapia falą uderzeniową jest stosowana w rehabilitacji głównie w celu niwelowania bólu kości, mięśni, wiązadeł, ścięgien oraz stawów.

Terapia falą uderzeniową w Ortorehasport Kraków– jak przebiega zabieg?

Terapia falą uderzeniową jest przeprowadzana jest w takich placówkach, jak Ortorehasport w Krakowie. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów zaleca się wykonanie od 3 do 10 zabiegów w kilkudniowych odstępach czasowych. Liczba potrzebnych zabiegów jest ustalana indywidualnie po konsultacji lekarskiej ze specjalistą wykonującym zabieg. Sam zabieg jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny oraz nie wymaga specjalnego przygotowania.

W pierwszej kolejności specjalista wykonuje badanie palpacyjne mające na celu zlokalizowanie miejsc chorobowo zmienionych. Następnie aplikowany jest na nie specjalny żel sprzęgający, do którego przystawiana jest głowica emitująca falę uderzeniową. W trakcie właściwego zabiegu pacjent może odczuwać charakterystyczne impulsowe uderzenia, których stopnień intensywności zależy od indywidualnych odczuć oraz wrażliwości danej osoby.

Zabieg z reguły trwa od kilku do kilkunastu minut, a po jego wykonaniu możliwy jest powrót do normalnej aktywności. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak wystąpienie skutków ubocznych, które zwykle są łagodne i samoczynnie ustępują w ciągu 2-3 dni po wykonanym zabiegu. Do najczęściej spotykanych skutków ubocznych należy miejscowe zaczerwienienie, obrzęk i opuchlizna oraz występowanie podskórnych krwiaków w miejscu podania fali uderzeniowej.

Zastosowanie fali uderzeniowej w rehabilitacji i leczeniu bólu

Wskazania do terapii falą uderzeniową w Ortorehasport Kraków – kiedy warto zgłosić się na zabieg?

Terapia falą uderzeniową wspomaga proces leczenia i regeneracji ścięgien i tkanek miękkich, co jest możliwe dzięki poprawie metabolizmu i mikrokrążenia krwi, zmniejszenia napięcia mięśniowego i zahamowania skurczów oraz zwiększeniu produkcji kolagenu niezbędnego do odbudowy uszkodzonych tkanek. Głównym wskazaniem do terapii falą uderzeniową są przewlekłe dolegliwości bólowe. Zabiegi doskonale sprawdzają się także w przypadku takich schorzeń, jak m. in. bóle kręgosłupa i stawu barkowego, zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka, bóle ścięgien i stawów łokciowych, ostrogi piętowe, bóle po przebytych urazach, wzmożone napięcie mięśniowe oraz zwapnienia w okolicach ścięgien.

Zabiegi, na które składa się terapia falą uderzeniową kraków nie mogą być przeprowadzane u wszystkich pacjentów. Do najczęstszych przeciwskazań wykluczających ich wykonanie należą: ciąża, zaawansowana osteoporoza, ostre infekcje, hemofilia, choroba nowotworowa oraz przebyty zawał na mniej niż 3 miesiące przed zabiegiem. Terapia falą uderzeniową zwykle nie jest także przeprowadzana u osób posiadających rozrusznik serca oraz posiadających wszczepione metalowe implanty. Możliwe jest jej wykonanie tylko na obszarach ciała oddalonych od lokalizacji tych elementów, co ocenia lekarz podczas pierwszej wizyty kwalifikującej do zabiegu.