Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów?

Wybór odpowiednich studiów to dylemat, przed którym każdego roku staje wielu maturzystów. Możliwości jest mnóstwo, a decyzja jest  poważna. Nie każdy młody człowiek ma zdefiniowane, jaki zawód chciałby wykonywać w przyszłości i jakie kompetencje chce posiąść. Czym kierować się wybierając kierunek studiów? Podpowiadamy!

Co jest ważne przy wyborze studiów?

Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów?

Przede wszystkim, warto odpowiedzieć na kilka pytań samemu sobie — to pozwoli sprecyzować kierunek, w jakim należy podążać. Jakie przedmioty lubisz najbardziej? Jakie masz zainteresowania? W czym wydajesz się sobie lepszy od rówieśników? Za co byłeś chwalony przez nauczycieli? Określasz siebie jako umysł humanistyczny, czy może jednak ścisły?

Zrób też research w sieci, aby sprawdzić, na jakich specjalistów jest zapotrzebowanie. Być może zainspiruje Cię to, i zechcesz spróbować czegoś, o czym do tej pory nawet nie myślałeś.  

Studia stacjonarne czy niestacjonarne?

Jeżeli już wstępnie określiłeś kierunek, zastanów się nad trybem studiów. Możesz studiować stacjonarnie (studia tzw. dzienne) lub niestacjonarnie, czyli zaocznie. W pierwszym przypadku nauka odbywa się w dni powszednie, przy czym musisz się liczyć z tym, że mogą występować duże przerwy między poszczególnymi zajęciami. 

W przypadku studiów niestacjonarnych nauka odbywa się w weekendy (czasami z uwzględnieniem piątków) i zajęcia są bardziej skondensowane. Studia zaoczne częściej są wybierane przez osoby, które chcą łączyć pracę z etatem, jednak w czasach gdy coraz większa jest możliwość zarobkowania online, zaczyna się to nieco rozmywać. 

Obecnie wiele kierunków można realizować również w trybie zdalnym — uczestnicząc w wykładach online. 

Jakie studia wybrać?

Nie martw się tym, że ciężko Ci wybrać. W Polsce jest mnóstwo szkół wyższych, a w ich ofercie znajduje się ponad tysiąc kierunków — nic dziwnego, że jest to decyzja, która wymaga czasu! Najważniejszym drogowskazem powinny być Twoje naturalne predyspozycje. Uleganie chwilowym modom, czyimś namowom nie jest dobrym pomysłem, ponieważ możesz trafić na kierunek, w którym się nie odnajdziesz.