Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka
Powiedzenie „sport to zdrowie” nie jest tylko pustym frazesem. To prawda, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie, kondycję oraz na samopoczucie. Osoby, które uprawiają sport są weselsze, mają więcej energii oraz większe poczucie własnej wartości.
Pozytywne aspekty sportu
Najważniejszą zaletą jest obniżenie ryzyka zachorowania na różne choroby. Sport wpływa na zmniejszenie poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia, normuje przemianę materii, minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, działa prewencyjnie przeciw osteoporozie, a także podbudowuje system immunologiczny. Sport wpływa na lepszą sylwetkę, ponieważ spalane są kalorie, które usuwają tkankę tłuszczową. Aktywność fizyczna poprawia nastrój, przez co zwiększa się umiejętność zapamiętywania, chroniąc przed pojawieniem się depresji, dając poczucie spełnienia oraz odreagowując negatywne emocje.
Odejście od wymówek
Bardzo częstą wymówką osób, które pozostają w biernym trybie życia jest brak czasu na uprawianie jakiegokolwiek sportu. Kolejną jest nadmiar obowiązków zawodowych i domowych, co powoduje zmęczenie i brak sił na podjęcie aktywności. Czasami wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie, by poczuć się lepiej, a wygospodarowanie takiej ilości czasu nie stanowi zbytniego problemu, wystarczy tylko chcieć. Warto dopasować taki rodzaj sportu do własnych preferencji i predyspozycji. Osobom bardziej introwertycznym zaleca się spokojniejsze sporty tak jak np. joga, a dla tych bardziej ekstrawertycznych fitness, siłownię czy bieganie. Jazda na rowerze jest także przyjemną formą aktywności fizycznej, bo głównym jej celem jest rekreacja, a po drugie może być świetnym rozwiązaniem komunikacyjnym w przypadku dużych, zatłoczonych miast, gdzie jazda rowerem pozwoli znacznie szybciej dotrzeć do celu niż w przypadku samochodu czy komunikacji miejskiej. Oprócz zalet ekonomicznych jazda na rowerze ma także korzyści dla zdrowia, a mianowicie zapobiega zachorowaniu na miażdżycę, wzmacnia mięśnie, redukuje poziom cholesterolu, wpływa na wzrost wydolności płuc, lepszą pracę serca, a także poprawia samopoczucie.