Czym jest taniec towarzyski?

Taniec towarzyski jest tańcem wykonywanym w parze. Początki tańca towarzyskiego sięgają aż ery tańców dworskich i salonowych. Dzisiaj tańce towarzyskie najczęściej dzieli się na tańce standardowe i latynoamerykańskie. Poszczególne rodzaje tańca towarzyskiego różnią się między sobą schematem kroków, taktem, muzyką czy też układem tanecznym. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tańcom towarzyskim i poznajmy ich odmiany.

Tańce standardowe

Są to tańce dostojne, poważne i eleganckie. Wymagają odpowiedniego ubioru – fraku w przypadku mężczyzny i długiej sukni w przypadku kobiety.

Klasyczny taniec standardowy to niewątpliwie walc wiedeński, który narodził się w roku 1815 na kongresie wiedeńskim. Nieco później, bo w roku 1910, stworzony został walc angielski. Jest to taniec wolniejszy niż walc wiedeński, który wyróżnia się swingowym charakterem. Zasadniczo nieodłącznym elementem walca jest tzw. rama.

Z Ameryki Południowej wywodzi się natomiast taniec standardowy, jakim jest tango. W praktyce wyróżnia się obecnie jego kilka rodzajów. Są to m.in.: tango argentyńskie, fińskie czy amerykańskie. Młodym tańcem, bo wywodzącym się z lat 20. XX wieku jest quickstep. Typowe dla niego są podskoki i wykopy w powietrzu. Szybkim tańcem standardowym jest ponadto fokstrot. Jest to taniec bardzo trudny do opanowania.

Tańce latynoamerykańskie

Z Brazylii, a dokładniej z tańca plemiennego ludu Bantu wywodzi się samba. Jest to taniec szybki i bardzo dynamiczny. Rumba z kolei pochodzi z Kuby. Niekiedy nazywa się ją tańcem miłości i namiętności. Jego główną bohaterką jest kobieta. Najmłodszym, tańcem latynoamerykańskim, jest cha-cha wywodząca się z rumby i mambo. Cha-cha powstała na Kubie, a forma taneczna tego tańca została ustalona dopiero około roku 1953.

Z Hiszpanii wywodzi się taniec zwany paso doble. Przypomina on walkę torreadora z bykiem, a więc corridę. Mężczyzna jest toreadorem, a jego partnerka bykiem. To taniec efektowny i widowiskowy. Po roku 1910 w Ameryce powstał jive zwany początkowo jitterbug. Jego odmianą jest boogie-woogie. Jive niekiedy przypomina rock and rolla, bo jest tak samo szybki i dynamiczny. Kolejnym tańcem latynoamerykańskim jest wywodząca się z Karaibów salsa. Dzisiaj wyróżnia się wiele jej odmian.Czym jest taniec towarzyski?