Jak pakować paczki? Zaplanuj profesjonalną wysyłkę towaru

Pakowanie dużych ilości paczek jest czasochłonnym zajęciem wymagającym niemałych nakładów finansowych i świetnej organizacji. Nie bez powodu coraz więcej firm z branży e-commerce oraz innych przedsiębiorstw realizujących wysyłkę różnych towarów sięga po profesjonalne systemy pakowania towarów.

Jak pakować paczki – od czego zacząć?

Proces pakowania paczek przed wysyłką należy zacząć od stworzenia dobrego planu. Trzeba koniecznie sprawdzić, jakimi zasobami dysponuje firma – chodzi tutaj o opakowania, folie, taśmy, nośniki etc. Niezbędne jest też przygotowanie paragonów, etykiet, faktur i listów przewozowych – w zależności od wielkości firmy można to zrobić ręcznie lub w całości zautomatyzować. Istnieje wiele profesjonalnych programów komputerowych, które są w tym pomocne.

Jak pakować paczkę – wybór odpowiedniego nośnika

Nośnikami używanymi do wysyłki dużych ilości paczek są palety. Jeśli pakowanie palet ma przebiegać sprawnie, niezbędne jest spełnienie paru ważnych warunków. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej palety. Najczęściej stosowane są palety EURO. Ich standardowe wymiary to 120 x 80 cm, wysokość natomiast przeważnie nie przekracza 180 cm. Oczywiście dostępne są także palety w innych rozmiarach – kluczową rolę odrywa tu specyfika danej przesyłki. W użyciu spotykane są przede wszystkim palety drewniane, niemniej bez względu na materiał nośnik nie może być uszkodzony. Paczki układane na palecie nie mogą wystawać poza jej obrys. Jedno opakowanie powinno nachodzić na drugie, przez co konstrukcja staje się stabilna. W tym miejscu warto wspomnieć o ważnej kwestii, a mianowicie o tym, jak pakować paczki pocztowe – przy wysyłkach pocztowych nie wchodzą w rachubę spore gabaryty z racji na bardzo wysoki koszt takich przesyłek. Zasada jest zawsze taka, że przygotowując paczkę do wysyłki, należy uwzględnić wytyczne firmy, które zajmie się jej transportem. Najbardziej się zatem opłaca wdrożyć w firmie innowacyjne systemy pakowania, dzięki którym cały omawiany proces będzie zoptymalizowany.

Jak pakować paczki? Zaplanuj profesjonalną wysyłkę towaru

Jak pakować paczki do wysyłki – nowoczesne narzędzia dla firm

System pakowania towarów, który opiera się na algorytmie 3D Bin Packing, to idealne rozwiązanie dla każdej firmy, której działalność obejmuje przygotowywanie paczek do wysyłki. Algorytm współpracuje z aplikacją używaną w danym przedsiębiorstwie. W praktyce wygląda to tak, że wystarczy wprowadzić do aplikacji informacje o towarach, nośnikach i opakowaniach znajdujących się na stanie firmy, aby uzyskać symulację prawidłowo spakowanej palety. System składa się również ze stanowiska do pakowania, które może być całkowicie lub częściowo zautomatyzowane. Niezbędnymi jego komponentami są też maszyny owijające, napełniające, odważające, dozujące, zamykające i etykietujące. Chcąc nieco zaoszczędzić na ich zakupie, można zdecydować się na automaty wieloczynnościowe. Każda firma musi jednak we własnym zakresie oszacować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe i dopiero wtedy wybrać taki wariant systemu, który sprosta tym wymogom.