Zalety instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne to system, na którego montaż decyduje się coraz więcej gospodarstw domowych oraz firm. Takie rozwiązanie to liczne zalety nie tylko dla kupującego, ale również dla całego środowiska. O tym, jakie są plusy wykorzystania odnawialnych źródeł energii, można przeczytać poniżej.

W zgodzie z naturą

Prąd pozyskany przez panele fotowoltaiczne pochodzi z promieni słonecznych, które stanowią odnawialne i zrównoważone źródło energii, wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Jedną z największych zalet jest fakt, że źródła te są niewyczerpalne, w przeciwieństwie do paliw kopalnianych. Energia słoneczna dostępna jest niemal w każdym zakątku ziemi, umożliwiając każdemu pozyskanie prądu ze słońca. W przypadku instalacji fotowoltaicznej prąd wytwarzany jest bezgłośnie.

Na plus dla budżetu

Początkowe koszty zakupu i montażu fotowoltaiki to niemały wydatek, który jednak opłaca się w perspektywie kilkudziesięciu lat. Sam fakt pozyskiwania darmowego prądu ze słońca oznacza gigantyczne oszczędności. Co więcej, nadwyżki prądu można sprzedać dostawcy energii elektrycznej, przynosząc kolejne zyski. Myśli koi również fakt, że przez co najmniej 25 lat gospodarstwo pozostanie niezależne od ciągłych podwyżek prądu. Od 2019 roku instalację fotowoltaiczną można odliczać od podatku. Dobre wiadomości płyną także z rządu, który uruchomił program Mój Prąd, dzięki któremu można starać się o dotację na zakup tejże instalacji.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Pozostałe zalety

Panele fotowoltaiczne odznaczają się wysoką estetyką – ich kolor pasuje do każdego koloru dachu. Moduły wykazują odporność na wszystkie warunki atmosferyczne, są bezawaryjne i nie wymagają żadnej konserwacji. Ich montaż jest bardzo łatwy i szybki – panele można zainstalować zarówno na dachu, jak i na gruncie.

Liczne zalety instalacji fotowoltaicznej sprawiają, że jest to coraz częściej stosowana alternatywa dla prądu od dostawcy energii elektrycznej. Inwestycja jest opłacalna nawet pomimo wysokich kosztów początkowych – w krótkim czasie wygeneruje spore zyski, które pozwolą na zasilenie każdego domowego budżetu.