Wydarzenia kulturalne w Krakowie, które warto zapisać w kalendarzu na jesień

Kalendarz wydarzeń kulturalnych, wystaw i festiwali na jesień zainteresuje niejednego amatora dobrej muzyki, literatury czy kina. Karnety na najlepsze imprezy w Krakowie są jeszcze do nabycia online, dlatego warto zaplanować wolny czas i odwiedzić np. Festiwal Conrada 2022, który trwa od 24 do 30 do października.

Festiwal Conrada z najbardziej aktualnymi tematami

Wspólnoty to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Conrada i można je rozumieć na różne sposoby: zarazem jako szansa i pewnego rodzaju zagrożenie. Najważniejsze wydarzenie literackie w Polsce odbędzie się w dniach 24–30 października, a szczegółowy program znajdziemy na portalu karnet.krakowculture.pl.

Festiwalowi towarzyszy cykl spotkań online, a wśród zaproszonych do udziału gości jest wielu znamienitych twórców. Abdulrazak Gurnah to brytyjski pisarz i emerytowany wykładowca Uniwersytetu w Kent uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla w 2021 roku. Zainteresowania naukowe i tematy podejmowane w twórczości pisarz związał z doświadczeniem uchodźstwa i rozdarcia między kulturami. Towarzyszące Festiwalowi Conrada imprezy w Krakowie będzie można obejrzeć na przygotowanej do tego celu platformie.

Wydarzenia kulturalne w Krakowie, które warto zapisać w kalendarzu na jesień

W kinach przypomnienie filmu Avatar I

Minęło 13 lat od realizacji pierwszej części filmu „Avatar”, który imponował rozmachem wizji i nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi. Wrażenie na widzach robiła udoskonalona metoda przechwytywania ruchu (motion capture) i świat nie z tej planety wykreowany od podstaw, z dbałością o każdy detal. Gra aktorska wymagała profesjonalnego szkolenia, obejmującego naukę łucznictwa, woltyżerki, używania broni palnej oraz walki wręcz. Przygotowanie polegało również na nauce języka Na'vi, stworzonego specjalnie na potrzeby filmu.

Teraz nadarza się okazja, by odświeżyć obraz na dużym ekranie w Kinie Pod Baranami i płynnie przejść do kontynuacji opowieści – premiery Avatar II zapowiedzianej na grudzień 2022. Na organizowane w związku z tym wydarzeniem filmowym imprezy w Krakowie i innych dużych miastach zaprasza dystrybutor filmu.

Koncerty w ramach Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego

Od niedzieli 9 października do niedzieli 16 października odbywa się Krakowski Festiwal Akordeonowy, a jedną z jego głównych idei jest zaprezentowanie mało znanego instrumentu. Akordeony zaliczamy do grupy aerofonów. Oznacza to, że źródłem dźwięku jest słup powietrza, zamknięty w przestrzeni rezonansowej, pobudzony za pomocą zadęcia. Pasjonaci gry na wielu instrumentach doceniają akordeony guzikowe i klawiszowe za rytmiczne i wesołe brzmienie, mocno zakorzenione w muzyce ludowej wielu krajów na całym świecie.

Festiwalowi przyświeca hasło otwartości na różne rodzaje muzyki i sztuki, a także na lokalizacjach, w których można je uprawiać. Miejsce inauguracji to Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a więcej o samym festiwalu i koncertach można znaleźć na portalu karnet.krakowculture.pl, który trzyma rękę na pulsie aktualnych wydarzeń kulturalnych w Krakowie. Warto odwiedzić stronę i zapoznać się z nowościami!