Jacek Majchrowski o nadprogramowych kosztach miasta

Prezydent miasta Krakowa poszukuje kapitału, by móc zasponsorować podwyżki przeznaczone dla nauczycieli oraz na działalność komunikacji miejskiej.

Plany Prezydenta

Jacek Majchrowski napisał na swoich mediach społecznościowych, że na dodatkowe wsparcie dla edukatorów potrzebuje 89 milionów złotych, które musi wygospodarować z pieniędzy miejskich. Pierwsza tura podwyżek ma pojawić się już z początkiem roku, a drugą zaplanowano na wrzesień. Urząd Miasta Krakowa zbyt wiele nie ma możliwości działania, gdyż te obietnice zostały już złożone nauczycielom przez władze państwa polskiego. Ponadto, zadaniem prezydenta jest także sfinansowanie komunikacji miejskiej, a dokładniej wyrównanie kosztów przewozu zastępczego, który miał miejsce w trakcie trwania remontu ulicy Królewskiej. Jak podkreśla Majchrowski komunikacja ta była wówczas darmowa dla mieszkańców, jednak nie była ona taka dla Krakowa. Inwestycje te wymagają wygospodarowania około 100 milionów złotych, jest to nie lada wyzwanie dla władz miasta, gdyż działania te nie zostały uwzględnione w budżecie opracowanym na 2019 rok.

Jacek Majchrowski o nadprogramowych kosztach miasta

Redukcje wydatków na zaplanowane inwestycje

Prezydent miasta jasno twierdzi, że nie zaplanował tych wydatków, ponieważ nie były one im wcześniej znane. Wydatki te są podyktowane ustaleniami rządu. Wprowadzenie zerowego podatku PIT dla młodych osób spowodowało, że miasto będzie miało aż 20 milionów mniej. Choć jest to najbardziej optymistyczna wersja jaką zakłada Urząd Miasta. Rodzi się zatem pytanie skąd miasto Kraków ma wziąć pieniądze na te nieplanowane wydatki. Prezydent tłumaczy, że wymaga to dokonania redukcji kosztów przeznaczonych na bieżące działanis, tak, by nie ograniczać kosztów na zaplanowane wcześniej inwestycje. Stąd miasto do końca roku będzie musiało zrezygnować z różnych kosztów oraz organizacji takich wydarzeń, które nie są dla miasta naglące i mogą zostać odroczone do przyszłego roku. Prezydent miał tutaj na myśli różnorakie badania, wykonywane dla miasta, mniejsze remonty czy wspomaganie pieniężne eventów formowanych przez zewnętrzne osoby.