Zakup sprężarki – co wziąć pod uwagę?
Kompresor jest urządzeniem, które znacznie ułatwia codzienne prace. Może być użytkowany zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w firmach czy warsztatach samochodowych. Zakup sprężarki należy dokładnie przemyśleć, ponieważ jej wymagania dostosowane są do tego, w jakim celu będzie się jej używać. Czym zatem kierować się przy zakupie kompresora?
Pojemność zbiornika
Aktualna oferta sprężarek jest bardzo szeroka, co zdecydowanie ułatwia zakup odpowiedniego sprzętu, który dostosowany będzie do potrzeb kupującego. Wiele sprężarek wyposażona jest w zbiornik, co bardzo ułatwia prace. W tym miejscu istotną informacją będzie fakt, że im większy zbiornik posiada sprężarka, tym dłużej jest on w stanie utrzymać ciśnienie. Jest to o tyle ważne, że kompresor nie musi być stale włączony.
Zbiorniki o większej pojemności najlepiej sprawdzą się w miejscach, gdzie użycie sprężarek odbywa się w trybie ciągłym. Analogicznie, mniejszy zbiornik nadaje się tam, gdzie praca sprężarki jest przerywana. Jeśli zatem sprężarka będzie wykorzystywana tylko w obrębie gospodarstwa domowego, optymalna pojemność zbiornika to 10-15 litrów. Gdy przeznaczeniem kompresora jest wspomaganie prac remontowych, warsztatowych i podobnych, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup zbiornika o pojemności 25-50 litrów.
Wydajność i poziom hałasu
Powszechnie wiadomo, że im wydajniejsze jest urządzenie, tym szybciej idą prace. W zależności od przeznaczenia sprężarki należy zdecydować się na sprzęt, którego wydajność zadowoli kupującego. Obecnie w ofercie można znaleźć kompresory oferujące wydajność na poziomie od 50 do nawet 1000 litrów/min.
Poziom hałasu, jaki generuje sprężarka, również wpływa na komfort pracy. Większość urządzeń generuje hałas, który można porównać do pracy kosiarki. Akceptowalny poziom hałasu przez człowieka wynosi 50 decybeli i tą informacją warto sugerować się przy wyborze kompresora. Niestety przeciętny poziom hałasu w dobrej jakości kompresorach przekracza 80 decybeli, co będzie wymagać jego odpowiedniej lokalizacji po zakupie.
Kompresor olejowy czy bezolejowy?
W zależności od potrzeb można zdecydować się na zakup kompresora olejowego lub bezolejowego. Pierwszy z nich wymaga smarowania dedykowanym olejem, który należy regularnie wymieniać. Z kompresora olejowego wydobywa się duża ilość powietrza, co sprawia, że sprzęt może być wykorzystywany do intensywnych i wymagających prac (np. do warsztatu lakierniczego). Wraz z powietrzem z urządzenia mogą wydobywać się cząsteczki oleju.
Bezolejowy kompresor jest narzędziem prostym w utrzymaniu. Wyposażony jest w tłoki z plastikowymi pierścieniami i wydobywa z siebie czyste powietrze. Minusem takiego urządzenia jest szybkie nagrzewanie się, przez co nie może być stosowany do intensywnych prac. Kompresor bezolejowy sprawdzi się przy wykonywaniu sporadycznych robót, takich jak malowanie płotu, czyszczenie trudno dostępnych miejsc, pompowanie kół lub części, a także wykonywanie prób ciśnieniowych.
Materiał przygotowany z Kompresortechnika - serwis kompresorów.