Medytacja, a biznes

Rzadko kto łączy ze sobą te dwa terminy. Wydają się być one zupełnie niepowiązane, jak dwa przeciwstawne sobie światy. Z jednej strony medytacja, która wycisza umysł przed bodźcami współczesnego świata, a z drugiej biznes, który wymaga nieustannej walki i rywalizacji w ciągłym pędzie. Trzeba jednak pamiętać, że to zestawienie może przynieść pozytywne skutki. Wyciszenie i koncentracja zdobyte podczas medytacji może przydać się w dążeniu do sukcesu własnej firmy.

Jak wygląda medytacja w biznesie?

Idąc za przykładem menagerów wielu światowych firm takich jak Apple czy Google można stwierdzić, iż medytacja oprócz korzyści zdrowotnych procentuje także dobrymi wynikami w pracy. W firmach General Mills i Google medytacja traktowana jest jako ważna część kultury korporacyjnej. Stosowana jest w nich medytacja zbiorowa, która ukazała, że pracownicy, którzy odbyli medytację byli bardziej zaangażowani w działania, korzystniej radzili sobie ze stresem, rzadziej skarżyli się na zdrowie i prezentowali niższy poziom cholesterolu. W mniejszych firmach medytacja też ma szansę bytu. Ponadto, ma ona więcej szans na efektywniejsze rezultaty.

Cechą łączącą medytację i biznes jest przemiana. Zarówno w medytacji, ma miejsce przemiana indywidualna, a w biznesie występuje w formie środka, który nakierowany jest na określony cel. Oczywiście rodzaj ten przemiany jest nieco inny. W biznesie wymaga się nieustannej nauki, bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami i nowościami rynkowymi.

Medytacja korzystnie wpływa na biznes, gdyż uczy jak nie ulegać pokusom. Uczy jak właściwie i produktywnie wykorzystywać swój czas, co przełoży się na to, że wiele zadań zostanie szybciej wykonanych i więcej tej pracy można zrealizować. Medytacja pozytywnie wpływa także na kontakty z klientami, współpracownikami czy przełożonymi.

Medytacja, a biznes

Jak rozpocząć przygodę z medytacją?

W medytacji kluczowe jest działanie, należy refleksję na jej temat odłożyć, po prostu trzeba próbować. Trzeba sprawdzić co mi odpowiada w jakiej pozycji, przez co będziemy mogli sami sobie ulepszać lub zmieniać niektóre rzeczy. Nie ma znaczenia miejsca, wystarczy usiąść gdziekolwiek. Na początku nie ma co rzucać się na głęboką wodę, zacząć sobie od kilku minut, nawet dwie minut przez pierwszy etap będą odpowiednie. Następnie krok po kroku wydłużać sobie ten czas.