Artroskopia kolana - kiedy jest potrzebna i na czym polega?
Urazy, zwyrodnienia oraz wszelkie inne bolesne nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego, mogą być wskazaniem do wykonania artroskopii. Jeżeli poszukujesz specjalisty w województwie małopolskim, sprawdzony lekarz ortopeda z Krakowa postawi diagnozę i wskaże metody leczenia, jak również wykona artroskopię jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Artroskopia kolana - co to jest?
Najczęściej winę za nieprawidłowości w stawie kolanowym odpowiadają przeciążenia. Z tego właśnie powodu na urazy kolan bardzo często narażeni są sportowcy. Nieprawidłowościom w obrębie kolan sprzyjają też nadwaga, jak również siedzący tryb życia. Niektóre kontuzje tej części ciała można wykurować poprzez unieruchomienie stawu na jakiś czas, bądź fizykoterapię. Zdarza się jednak, że potrzebne bywa leczenie operacyjne. Na szczęście nie zawsze trzeba otwierać staw, bo kolano może być operowane laparoskopowo.
Metodą diagnostyczno-terapeutyczną wnętrza stawów jest właśnie artroskopia kolana. Jest to małoinwazyjna metoda, dzięki której specjalista zyskuje możliwość dokładnego obejrzenia zmienionych chorobowo miejsc od środka. Jednocześnie, po dokładnym ustaleniu przyczyn może od razu przystąpić do działań które poprawią stan stawu. Może to być wygładzenie chrząstki stawowej, usunięcie lub zeszycie uszkodzonej łąkotki, usunięcie ciała obcego ze stawu, jak również rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Dzięki metodzie laparoskopowej możliwy jest szereg zabiegów mających na celu poprawę funkcjonowania stawu.
Jak wygląda zabieg artroskopii kolana
W trakcie artroskopii wykonuje się kilka niewielkich nacięć i wprowadza przez nie narzędzia laparoskopowe oraz mikrokamerkę umożliwiającą lekarzowi wgląd we wnętrze stawu. Na ekranie monitora wyświetla się przekazywany przez kamerę powiększony obraz struktur stawu. Artroskopię przeprowadza się na sali operacyjnej, przy użyciu znieczulenia podpajęczynówkowego. Pacjent zachowuje więc przytomność w trakcie zabiegu, będąc znieczulonym od pasa w dół. Zabieg trwa około 2-3 godzin. Zaletą artroskopii jest to, że po zabiegu pacjent nie musi być długo hospitalizowany, a nacięcia wykonane do zabiegu szybko się goją pozostawiając tylko niewielkie blizny.
Artroskopia - lekarz ortopeda z Krakowa
Operacyjne leczenie stawu to tzw. artrotomia. Jest to zabieg polegający na otwarciu stawu. Artroskopia jest więc jego dużo mniej inwazyjną alternatywą - wykonuje się niewielkie nacięcia(tzw. portale) i przez nie operuje laparoskopowo. Warto poszukać sprawdzonego specjalisty z doświadczeniem który wykona zabieg fachowo.
Zanim zabieg artroskopii kolanowej zostanie umówiony, lekarz ortopeda z Krakowa przeprowadzi konsultację ortopedyczną, jak również zleci przeprowadzenie badań obrazowych (USG, rezonans magnetyczny). Jak przed każdym takim zabiegiem czy operacją niezbędne jest także przeprowadzenie badanie krwi (m.in. morfologia, grupa krwi, układ krzepnięcia, próby wątrobowe).
Dobór znakomitego specjalisty, stosowanie się do zasad rekonwalescencji i rehabilitacji po zabiegu sprawia, że artroskopia daje bardzo dobre efekty.