Dentysta Kraków: stomatologia zapobiegawcza

Stomatologia zapobiegawcza jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Warto pamiętać, że stan jamy ustnej wpływa na nasze zdrowie. Zobacz, jakie usługi wchodzą w zakres profilaktycznej opieki dentystycznej.

Co to jest stomatologia zapobiegawcza?

Profilaktyka stomatologiczna jest kluczem do zdrowej jamy ustnej. Łączy regularne badania dentystyczne z rozwijaniem dobrych nawyków, takich jak szczotkowanie i nitkowanie zębów. Do dwóch głównych przyczyn utraty zębów można zaliczyć próchnicę i choroby dziąseł.

Należy im zapobiegać, jak najlepiej i najwcześniej. Dlatego dentysta i pacjent powinni ze sobą współpracować.

 Dentysta Kraków: stomatologia zapobiegawcza

Czy każdy może skorzystać z profilaktyki stomatologicznej?

Tak, profilaktyka stomatologiczna zalecana jest w każdym przypadku. Nawet jeśli masz implanty, również powinieneś o niej pamiętać. Takie schorzenia, jak rak jamy ustnej i zapalenie jamy ustnej można wykryć i leczyć podczas regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. 

Jakie usługi wchodzą w zakres stomatologii zapobiegawczej?

Pamiętaj o regularnych wizytach u stomatologa, przynajmniej dwa razy w roku, co 6 miesięcy.

Dentysta najpierw sprawdzi Twoje zęby i dziąsła. Następnie porozmawia z Tobą o zalecanym sposobie leczenia. Dokładnie usunie całą płytkę nazębną i kamień nazębny. Wskazane jest tutaj piaskowanie i skaling zębów. Pokaże Ci również, jak najlepiej je szczotkować i nitkować. Doradzi, którą szczoteczkę międzyzębową lub nici dentystyczne wybrać. W ten sposób możesz usunąć bakteryjną płytkę nazębną. Pamiętaj, że stale tworzy się na zębach. Dlatego pamiętaj o regularnej pielęgnacji jamy ustnej. Kiedy pijesz lub jesz coś słodkiego, bakterie zamieniają się w kwas zwiększający ryzyko próchnicy. Płytka nazębna może prowadzić do zapalenia dziąseł (obrzęk i ból). Należy więc ją regularnie i dokładnie usuwać. 

Ponadto dentysta poinformuje Cię, jakie produkty do pielęgnacji jamy ustnej będą najlepsze w Twojej sytuacji. Prawdopodobnie porozmawia z Tobą też o diecie i różnych nawykach, takich jak palenie i picie alkoholu. Sprawdzi również, czy wszystkie wypełnienia są w dobrym stanie i nie mają przypadkiem szorstkich krawędzi utrudniających czyszczenie.

Co może jeszcze zrobić dentysta Kraków i higienistka, by zapobiec próchnicy?

W przypadku dzieci wskazana może być fluoryzacja zębów. Badania pokazują, że lakier fluorowy zmniejsza ryzyko próchnicy. Dlatego taki zabieg należy przeprowadzać dwa razy w roku u wszystkich dzieci.

Lakier fluorowy jest jasnożółtym żelem. Szybko wiąże się po nałożeniu go na zęby. Nakładany jest za pomocą miękkiej szczoteczki. Ma przyjemny smak i owocowy zapach. 

 Dentysta Kraków: stomatologia zapobiegawcza

Jak pielęgnować jamę ustną?

Zdrowe nawyki dentystyczne zmniejszają ryzyko ubytków, chorób dziąseł i zapalenia dziąseł. Pamiętaj, by:

  • Myć zęby co najmniej 2 razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem).
  • Codziennie stosuj nić dentystyczną, by usunąć resztki między zębami, zanim zmienią się w płytkę nazębną.
  • Używaj płynu do płukania jamy ustnej.
  • Unikaj kwaśnych pokarmów, które mogą uszkodzić szkliwo.
  • Nie pal i nie używaj wyrobów tytoniowych.
  • Podczas uprawiania niektórych sportów używaj ochraniaczy na zęby.
  • Jeśli zgrzytasz zębami w nocy, poproś o specjalną nakładkę.

Artykuł przygotowany we współpracy z kliniką Dentocentrum (dentysta kraków)