Play Kraków operatorem Mastercard OFF Camera
We wrześniu swe działania zainaugurowała nowa krakowska platforma Play Kraków. Była ona głównym operatorem tegorocznego Festiwalu Mastercard OFF Camera. Była to już 13 edycja, ale po raz pierwszy wydarzenie to w całości zostało przeniesione do Internetu. We wrześniu organizatorzy festiwalu udostępnili do szerokiego grona odbiorców 5 filmów, które można było oglądać na nowo powstałej krakowskiej platformie streamingowej.
Idea festiwalu powiązana z aktualną sytuacją na świecie
Przeniesienie festiwalu w przestrzeń wirtualną wymuszone było obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na świecie. To właśnie tymi wydarzeniami zainspirowali się twórcy cyklu „Co może przynieść nowy dzień” w ramach, którego pokazywali filmy niosące przekaz, iż z nieprzewidzianych dla nas wydarzeń może wyłonić się coś dobrego. Stąd też wybór padł na takie pozycje filmowe jak np. „Nędznicy”. Film, który zdobył uznanie na Festiwalu w Cannes oraz otrzymał nominację do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”. Reżyserem filmu jest francuz Ladj Ly. Mówi on o historii grupki dzieci, których niewielkie przewinienie stało się początkiem ogromnej rewolucji. Kolejny ekranizowany film na platformie to „Moja mała Zoe” Julie Delpy. To francuska aktorka, która oprócz reżyserii odpowiada również za scenariusz filmu i główną rolę. To opowieść o ogromnej miłości matki do własnego dziecka. „Korpoludki” to tytuł filmu również udostępnionego na platformie Play Kraków. Film opowiada o losach ekscentrycznej szefowej korporacji, w roli głównej Demi Moore, która w ramach integracji zabiera swój zespół na wyprawę do jaskiń do Nowego Meksyku. Następny film dostępny na platformie to „Kłamstewko” Lulu Wang. To historia rodziny, która zadecydowała nie informować chorej babci o stanie jej zdrowia, ale spędzić z nią czas w tym trudnym dla niej momencie. To spotkanie rodziny, która spotkała się pod pretekstem wesela jednego z kuzynów. Ostatnim filmem jaki ukazał się podczas Festiwalu Mastercard OFF Camera był film Williama Nicholsona „Co przyniesie jutro”. To opowieść o losach dojrzałej kobiety po rozstaniu. W rolach głównych można było zobaczyć doskonałych Annette Bening i Billa Nighy’ego.
Play Kraków, czyli miejska platforma VOD
To innowacyjna platforma jedyna póki co w Polsce. Pojawiają się na niej materiały udostępnione przez krakowskie instytucje kultury oraz eventy transmitowane na żywo. To okazja do obcowania z kulturą z własnego domu. Jej odbiorcy mają możliwość obejrzeć takie wydarzenia jak recitale, festiwale, koncerty, spektakle czy różne spotkania kulturalne. Miasto Kraków wyszło z inicjatywą stworzenia platformy, w której będą mieściły się wszystkie wartościowe i ważne dla miasta wydarzenia powiązane z rozrywką i edukacją kulturalną. Dzięki temu drugiemu związkowi wiele materiałów dostępnych na Play Kraków będzie bezpłatnych ze względu na swój aspekt edukacyjny. Odpowiedzialnym za realizację i działanie platformy jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wystarczy wejść na playkrakow.com i cieszyć się kulturą od teraz.