5 ciekawych zabytków w Krakowie
Kraków jest kulturalną i duchową stolicą Polski. Zachwyca ponadczasowym urokiem. Jest też ważnym ośrodkiem uniwersyteckim. Dlatego przyciąga turystów z różnych zakątków świata.
Zamek Królewski na Wawelu
To atrakcja, którą powinna zobaczyć każda osoba odwiedzająca Kraków. Wawel został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można tutaj zobaczyć liczne romańskie, renesansowe, gotyckie i barokowe budynki, dziedzińce i ogrody. Zamek pochodzi z XI wieku. Obecnie jest jednym z najsłynniejszych polskich budowli.
Zwróć szczególną uwagę na Komnaty Państwowe, Salę Poselską oraz Skarbiec Koronny z oryginalnym mieczem koronacyjnym. Kolejnym obowiązkowym punktem jest XVI-wieczny arkadowy dziedziniec- arcydzieło kolumnady w stylu włoskim otaczające brukowany plac.
Katedra na Wawelu jest duchowym centrum kraju. To ważny symbol historii Polski. Wybierz się też do Muzeum Katedralnego Jana Pawła II. Zostało otwarte w 1978 roku przez Karola Wojtyłę. Możesz tutaj zobaczyć wiele eksponatów religijnych i cenne insygnia królewskie. Kolejnym interesującym miejscem jest Smocza Jama. Według słynnej legendy mieszkał tutaj Smok Wawelski. Grota ma 270 metrów długości i prowadzi aż do brzegów Wisły, gdzie stoi rzeźba Smoka.
Bazylika Bożego Ciała
Powstała w 1335 roku na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego. Została całkowicie zdewastowana podczas potopu szwedzkiego. W kolejnych latach została gruntownie odrestaurowana. Obecnie wspaniale łączy elementy architektury gotyckiej i barokowej.
Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny, renesansowe mauzoleum oraz ambona w kształcie łodzi. Bazylika Bożego Ciała znajduje się na Kazimierzu.
Fabryka Oskara Schindlera
Oskar Schindler kupił fabrykę emalii po inwazji Niemiec na Polskę podczas II wojny światowej. Podkreślając, że żydowscy pracownicy są niezbędną siłą roboczą, uratował przed śmiercią ponad 1000 osób. Dziś w Fabryce Schindlera, należącej do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, znajduje się niezwykle emocjonująca, interaktywna i oszałamiająca wizualnie stała ekspozycja poświęcona hitlerowskiej okupacji Krakowa.
Dzielnica Kazimierz
Był centrum żydowskiej społeczności miasta od czasów średniowiecza. Można tutaj zobaczyć ślady burzliwej przeszłości, ale dziś odrodziło się jako tętniące życiem centrum kulturalne. Synagogi i muzea znajdują się obok galerii sztuki, barów, odważnej sztuki ulicznej i butików w stylu vintage.
Kościół Św. Wojciecha
Jeśli chcesz zobaczyć słynne krakowskie zabytki, pamiętaj o Kościele Św. Wojciecha. To jeden z najstarszych kamiennych kościołów w Polsce. Zbudowano go w XI wieku.
Św. Wojciech zginął śmiercią męczeńską w Prusach, a jego ciało sprowadzono z powrotem do Polski. Prusakom dano tyle złota, ile ważył Św. Wojciech.
Kościół jest prosty i surowy zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Mimo to wnętrze ma delikatne barokowe zdobienia. Przylega do niego barokowa kopuła. Dwa metry pod ziemią znajdują się pozostałości jeszcze starszego drewnianego kościoła z X wieku. Zwróć uwagę na kaplicę Św. Jana Nepomucena. Czasami Krakowska Królewska Orkiestra Kameralna organizuje koncerty w kościele. Dlatego warto przeglądnąć jej program.