Wypożyczalnia samochodów: co warto o niej wiedzieć?

Potrzebujesz samochodu na kolejną podróż? Koniecznie zwróć uwagę na ofertę wypożyczalni samochodów. Taka usługa może Ci dać swobodę i elastyczność podczas podróży. W niektórych częściach świata jest to jedyny możliwy środek transportu. Pamiętaj, by przeanalizować oferty przynajmniej kilku wypożyczalni. Porównaj je i wybierz najlepszą. Wtedy będziesz zadowolony ze swojego wyboru.

Jaki samochód warto wynająć?

Zanim zarezerwujesz auto, zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz. Jeśli podróżujesz z rodziną lub przyjaciółmi albo po prostu masz duży bagaż, poszukaj pojemnego sedana lub SUV-a. Jeżeli chcesz po prostu zaoszczędzić na opłatach i benzynie, możesz zarezerwować najmniejszy dostęp model.

Pamiętaj, że rozmiar nie jest jedynym czynnikiem. Troszczysz się o środowisko? Wiele wypożyczalni samochodów oferuje już pojazdy hybrydowe. Nie lubisz manualnej skrzyni biegów? Poszukaj auta z automatyczną skrzynią biegów. Powinieneś mieć jednak na uwadze to, że w wielu krajach manualna skrzynia biegów jest normą. Dlatego koniecznie przeczytaj wszystko, co jest zapisane w umowie drobnym druczkiem. Wtedy nic Cię nie zaskoczy. 

Upewnij się również, że firma, w której chcesz wynająć samochód, oferuje wszelkie potrzebne akcesoria, takie jak bagażnik na narty, fotelik samochodowy lub system GPS. W ten sposób możesz zwiększyć komfort podróży.

Wypożyczalnia samochodów: co warto o niej wiedzieć?

Rezerwacja samochodu

Na rynku istnieją międzynarodowe agencje wynajmu samochodów. Mają swoje oddziały na całym świecie. Największą popularnością cieszą się Budget, Alamo, Avis, Hertz, Enterprise, Dollar, National, Thrifty i Sixt. Z drugiej jednak powinieneś też zwrócić uwagę na lokalne wypożyczalnie. W wielu przypadkach mogą oferować niższe stawki. Zanim zarezerwujesz auto, przeczytaj opinie dotychczasowych klientów. Upewnij się, że spełniają standardy jakości.

Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili. Spokojnie przejrzyj ofertę przynajmniej kilku firm. Sprawdź, jakie stawki są dostępne. Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie opłaty wynajmu. Zobacz, czy organizacje krajowe oferują jakieś rabaty. Poszukaj też programów lojalnościowych, również tych dla właścicieli kart kredytowych.

Zanim zarezerwujesz samochód online, poszukaj kuponów lub kodów promocyjnych w Internecie. Czasem znajdziesz  specjalne rabaty. Dzięki nim możesz zaoszczędzić 5-20% kosztów wynajmu.

Wypożyczalnia samochodów: co warto o niej wiedzieć?

Warunki wynajmu

Jeśli rezerwujesz auto online, przeczytaj dokładnie warunki, zanim ją potwierdzić. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania, zadzwoń na infolinię. Przy okazji sprawdzisz, jaką obsługę klienta oferuje dana firma. Zapytaj o ewentualne ograniczenia.

Zastanów się, czy dobrze zrozumiałeś wszystkie warunki. Czy ponosisz jakieś koszty, jeśli jednak nie odbierzesz auta? Jak długo będzie czekać na Ciebie auto, jeśli utkniesz w korku lub samolot będzie opóźniony? Czy ponosisz jakieś opłaty za dodatkowych kierowców? Czy musisz ich wymienić w umowie? Zobacz, czy Twoja 20-letnia córka jest wystarczająco dorosła, by prowadzić samochód. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa.

W razie potrzeby zapytaj o wszelkie ograniczenia, zwłaszcza jeśli chcesz wyjechać do innego kraju. Dla własnego bezpieczeństwa upewnij się, że firma ma swoje oddziały na trasie.

Artykuł powstał z Express.pl - Wynajem aut Kraków.