6 ciekawych miejsc koło Krakowa

Małopolska to malowniczy region. Obejmuje południowo-wschodnią część Polski. Zobacz, co warto tutaj zobaczyć.

Zakopane

W powiecie tatrzańskim znajduje się popularne miasto sportów zimowych Zakopane. Możesz tutaj zobaczyć imponujące tatrzańskie pasmo górskie. Pamiętaj, by wspiąć się na Gubałówkę. Rozciągają się stamtąd zapierające dech w piersi widoki  na różne szczyty i Zakopane.

Po powrocie do malowniczego miasteczka wybierz się na spacer po zabytkowym centrum. Zobacz stary cmentarz Pęksowy Bzyczek, Muzeum Tatrzańskie, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krzeptówkach i Kaplicę Jaszczurówka. Przejdź się po urokliwych uliczkach. Wybierz się na zakupy na Krupówkach.

W drodze powrotnej do Krakowa zatrzymaj się w Chochołowie, ładnej wiosce z typowymi XIX-wiecznymi drewnianymi domami. Można tutaj wspaniale odpocząć.

Baligród

Dawne miasto baligród to obecnie wioska zlokalizowana w województwie podkarpackim. Mieści się w powiecie leskim, a dokładnie w gminie Baligród. Panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania turystyki. Przyciąga zarówno osoby prowadzące aktywny tryb życia, jak i tych, którzy chcą spokojnie odpocząć. Warto tutaj zobaczyć Kościół Miłosierdzia Bożego, Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Kapliczkę pw. Przemienia Pańskiego.

6 ciekawych miejsc koło Krakowa

Częstochowa

Jest przemysłowym miastem w południowej Polsce, znanym ze wspaniałego opactwa, klasztoru na Jasnej Górze, założonego przez Zakon Paulinów w 1382 roku. Jasna Góra stała się najczęściej odwiedzanym sanktuarium maryjnym w Polsce.

W kaplicy klasztornej można się pomodlić przed cudowną XIV-wieczną ikoną Czarnej Madonny. Co roku przyciąga miliony pielgrzymów z całego świata. Częstochowa jest całkowicie zorientowana wokół tego warownego kompleksu klasztornego na szczycie 340-metrowego wapiennego wzgórza. 

Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Panuje tu wyjątkowy mikroklimat. Wyróżnia się wysoce zmineralizowanym wilgotnym powietrzem i temperaturą, która utrzymuje się na poziomie 14-16 stopni Celsjusza, niezależnie od pory roku.

Możesz tutaj zobaczyć imponujące, pięknie zdobione komory. Szczególnie warte zobaczenia są Komora Mikołaja Kopernika i Komora Józefa Piłsudskiego. Jednak najbardziej ekscytującą atrakcją jest Kaplica Św. Kingi. Została wykuta wyłącznie z krystalicznej soli, w tym święte figurki i żyrandole oświetlające komnatę ciepłym blaskiem. W każdą niedzielę odbywa się tutaj msza. Oprócz tego okazjonalnie organizowane są koncerty jazzowe i klasyczne.

6 ciekawych miejsc koło Krakowa

Zamek Pieskowa Skała

Odwiedzając Ojcowski Park Narodowy, koniecznie zobacz Zamek na Pieskowej Skale. Znajduje się około 8 km na północ od wsi Ojców. To przepiękny XIV-wieczny zamek, który został przebudowany w XVI wieku na wzór królewskiej rezydencji na Wawelu. Można tutaj zobaczyć liczne wystawy i dużą kolekcję dzieł sztuki i artefaktów z XV-XIX wieku.

Zamek Królewski w Niepołomicach

Powstał jako jedna z wielu fortyfikacji w Małopolsce na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Jednak szybko stał się jego ulubioną rezydencją. Długa i kosztowna przebudowa rozpoczęła się w 1991 roku i skończyła się w 2007 roku. Obecnie znajduje się w nim kilka eksponatów muzealnych, doskonała restauracja, 3-gwiazdkowy hotel butikowy, spa i zaplecze konferencyjne.

Następny Post