Gdzie szukać pierwszej pracy?

Wkroczenie na rynek pracy po skończonych studiach nie zawsze jest prosty. Oczywiście wszystko zależy od obranego kierunku kariery zawodowej, oraz czy jest on zgodny z zainteresowaniami konkretnej osoby. Szukanie pracy na siłę może skończyć się rosnącą frustracją, zatem każdą taką decyzję należy podjąć po dokładnej analizie. Czasami o wiele korzystniejsze jest dłuższe czekanie na właściwą ofertę.

Gdzie szukać pierwszej pracy?

Pomoc w szukaniu pierwszej pracy

Poszukując pierwszego miejsca zatrudnienia bywa czasochłonne. Warto wybrać któryś ze sposobów ułatwiających znalezienie pracy. W pierwszej kolejności można zwrócić się do znajomych oraz członków rodziny. Być może znajdzie się ktoś, kto mógłby podsunąć CV swojemu pracodawcy. Korzyścią takiego rozwiązania jest choćby możliwość pomocy we wdrażaniu w obowiązki. Ponadto można pozbyć się problemu z ewentualnymi dojazdami do firmy. Koszty dzieli się wtedy na połowę. Drugim ze sposobów jest rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy. Jednak jeżeli jest się absolwentem szkoły średniej lub świeżo po skończonych studiach, nie można liczyć na wiele ofert. Najczęściej proponowane są bezpłatne praktyki lub staże zawodowe – dość średnio opłacalne.

Poszukiwanie pracy w serwisach z ogłoszeniami

Ostatnią możliwością jest odpowiadanie na ogłoszenia zamieszczane na różnego rodzaju portalach. Większość jest zaprojektowana w ten sposób, że do zarejestrowanego konta można dodać gotowy życiorys zawodowy i później za pomocą jednego przycisku aplikować na dane stanowisko. Czasami wiąże się to z dużym ryzykiem, ponieważ nigdy tak naprawdę nie wiadomo, na jakiego pracodawcę się trafi. Ale i na to jest sposób, czyli portale z ocenami poszczególnych pracodawców. Znajdują się tam wypowiedzi byłych i obecnych pracowników, z których każdy może pozostawić opinię na temat zarobków, panującej atmosfery i wielu innych czynników. Często takie dane pozwalają na podjęcie ostatecznej decyzji, co do aplikowania. Rynek pracy nie zamyka się na młodych ludzi, lecz czasami trzeba poświęcić więcej czasu na poszukiwanie pierwszej pracy.