Pałac Potockich w Krakowie otwarty na kulturę i wydarzenia organizowane w kręgu środowisk twórczych

Pałac Potockich w Krakowie przy Rynku Głównym 20 to szeroko otwarta brama do kultury i wielowymiarowej sztuki. Koncepcja tego miejsca jest jak najbardziej zgodna ze strategią zrównoważonej turystyki, a także Programem Rozwoju Kultury 2030, w którym znajduje się postulat tworzenia węzłów dla kultury i przemysłów kreatywnych – przestrzeni wspólnych i klastrów.

Wizja klastra kultury w Pałacu Potockich powstała na bazie inspiracji podobnymi miejscami działającymi w różnych miastach świata, takimi jak Centrum Festiwalowe w Adelajdzie, klaster Federation Square w Melbourne, Festival Centre w Edynburgu czy Centrum Informacji Kulturalnej w Quartier de Spectacles w Montrealu. Atut krakowskiej placówki to zaopiekowanie się obiektem dziedzictwa i wypełnienie go kulturą oraz energią współczesnych twórców.

Pałac Potockich na nowo

Opowieść o pałacu to cofnięcie się niemal o pięćset lat w dziejach miasta. Pałac powstał w 1540 roku, kiedy to połączono i przebudowano na magnacką rezydencję dwie sąsiednie gotyckie kamienice z XIV wieku. Obecny Pałac Potockich początkowo należał do rodziny Firlejów, a w kolejnych stuleciach przechodził w posiadanie kilku bogatych rodów. W XVII w należał do rodziny Zbaraskich i wtedy dokonano gruntownej przebudowy w celu nadania budynkowi modnych wówczas cech stylowych oraz przekształcenia go w reprezentacyjną rezydencję miejską magnackiego rodu.

Barokowy wystrój, klasycystyczna fasada zdobiona alegorycznymi postaciami i niezwykły, arkadowy dziedziniec, wzorowany na wawelskim, charakteryzują ten jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w mieście.

Po wojnie obiekt został odrestaurowany, a przez ostatnie 25 lat służył jako siedziba dla działalności Goethe Institut – promującego język i kulturę Niemiec. Instytucja dwa lata temu przeniosła się na ul. Podgórską. Obecnie Pałac Potockich wolą właścicieli zachowuje swój kulturalnych charakter. Atmosferę tego miejsca tworzy kilka scalonych pod jednym dachem podmiotów miejskich i  organizacji pozarządowych. Przyświeca im jeden cel: nowe myślenie o kulturze Krakowa.

Pałac Potockich w Krakowie otwarty na kulturę i wydarzenia organizowane w kręgu środowisk twórczych

KBF współgospodarzem Pałacu Potockich

Współpracujący partnerzy znajdują w Pałacu Potockich prestiżowe i wygodne przestrzenie dla realizowanych przez siebie spotkań, konferencji, koncertów, gal wręczenia nagród czy konferencji prasowych. Zaplecze logistyczne, fantastyczna lokalizacja i doświadczony zespół to gwarancja udanej kooperacji ze współgospodarzem – KBF. Dziś Pałac Potockich to miejsce spotkań z publicznością i gośćmi ważnych festiwali oraz wspólna przestrzeń dla środowiska literackiego. Prezentowane są tu dokonania Stypendystów Miasta Krakowa i twórców, którzy związali się na trwałe z Krakowem.

Pałac tętni życiem na co dzień, ponieważ to miejsce codziennej pracy wielu środowisk twórczych. W bocznej amfiladzie od ul. Brackiej znajdziemy popularną wystawę „Szuflada Szymborskiej” – na nowo zaaranżowaną i poszerzoną. We wnętrzach Pałacu często słychać jazz, muzykę klasyczną, ale i ambitną alternatywę. Na dziedzińcu i przestronnym piętrze współpracują ze sobą animatorzy i zapraszają do gościnnych wnętrz wypełnionych nową energią.