Zagrożenie smogiem w Krakowie

Kraków, choć jest jednym z najpiękniejszych miast Polski od dłuższego czasu walczy ze smogiem, który skutecznie osłabia organizm każdego człowieka, a zwłaszcza układ oddechowy. W obecnych czasach znacząco wzrosła świadomość ludzi na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą smog, który coraz częściej pojawia się w naszych miejscowościach, zwłaszcza w sezonie jesiennym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy.

Zagrożenie smogiem w Krakowie

Smog w Krakowie – jak zapobiegać?

Właściwie nie ma jednego, skutecznego sposobu na całkowite pozbycie się smogu, w Krakowie przyczynia się do tego również duży ruch na drogach miasta. Duże ilości spalin z pojazdów mechanicznych powoduje, że w powietrzu unosi się mnóstwo szkodliwych substancji. Sytuacja jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci, których układ oddechowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony i radzi sobie ze smogiem znacznie gorzej, niż w przypadku dorosłych osób. Prawo unijne wprowadza wiele przepisów, których zadaniem jest zmniejszenie problemu smogu na terenie całej Unii Europejskiej, w tym Polski, jednym z podejmowanych kroków jest stopniowa rezygnacja z pieców, tak zwanych „kopciuchów”. Przyczyniają się one bowiem do wzrostu poziomu szkodliwych substancji w powietrzu, które wdychamy.

Zakaz palenia węglem, jako sposób na zmniejszenie smogu

W Krakowie wprowadzono absolutny zakaz palenia węglem i drewnem, jest to jeden z zapisów ustawy antysmogowej, obowiązuje on od 1 września bieżącego roku. Jedyną dopuszczalną formą opału stosowanego w gospodarstwach domowych jest gaz ziemny lub lekki opałowy. Władze Krakowa jasno określiły, że w związku z walką ze smogiem, został ustalony plan obejmujący działania mające na celu zwalczanie tego problemu. Ewentualne zlekceważenie wprowadzonych zakazów może wiązać się z surowymi karami pieniężnymi, co ma skłonić mieszkańców Krakowa do respektowania wprowadzonych ustaleń. W planach znajdują się kontrole, za które mają być odpowiedzialni inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a w uzyskaniu danych mają pomóc drony oraz kamery termowizyjne.