Remdesivir oficjalnym lekiem w walce z COVID-19 w UE

Początkiem października Komisja Europejska podpisała umowę ramową związaną z zamówieniem na dostawę około 500 tysięcy dawek remdesiviru, który będzie wykorzystywany do walki z koronawirusem. W wielu krajach Europy występują braki tego leku, gdyż większość została wykupiona przez władze Stanów Zjednoczonych.

Umowa Unii Europejskiej na zmówienie leku

Wiele krajów podpisało umowę na zamówienie remdesiviru z firmą farmaceutyczną Gilead. Były to nie tylko kraje Unii, ale także państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego wraz z Wielką Brytanią oraz krajami Bałkanów Zachodnich. To legalny lek, który można stosować w leczeniu pacjentów z COVID-19, którzy wymagają dostępu do tleny. To właśnie ten środek był podawany prezydentowi USA kiedy został zarażony koronawirusem.

To wspólne zamówienie sprawia, że około 500 tysięcy pacjentów ma możliwość skorzystania z leczenia, wspomagającego remdesivirem. Wszystko po to, by zwalczanie tego wirusa było jak najbardziej efektywne. Takie zrzeszone działanie pozwoli całej Unii mieć dostęp do koniecznego sprzętu i lekarstw. Działania te były możliwe, dzięki zawartym uprzednio porozumień z Gilead w związku możliwości dostępu do 33 380 dawek leku Veklury (czyli właśnie remdesiviru). Finanse na sfinalizowanie tej umowy pochodziły z ESI czyli instrumentu pomocy w momentach wyjątkowych. Poskutkowało to tym, że leki te są już rozprowadzane po wyspach i po Unii Europejskiej.

Remdesivir oficjalnym lekiem w walce z COVID-19 w UE

Braki w dostępie do leku

W kilku krajach europejskich odnotowano braki tego leku, ponieważ w większości światowe zapasy zostały zamówione przez USA. Dzięki zawartej umowie z Gilead sytuacja ta nie będzie miała już miejsca, gdyż teraz dostęp do tego leku będzie już nieprzerwany.

To nie koniec unijnych zakupów

Komisja Europejska nie osiada na laurach w walce z pandemią koronawirusa. Planowane są już kolejne unijne zakupy. Przykład mogą stanowić wspólne zamówienia na dostawę sprzętu medycznego do szczepień przeciw COVID-19. To 27 różnych urządzeń, pogrupowanych w 6 kategorii. Innym przykładem jest zakończenie już procedury wspólnych zamówień na elementarne leki intensywnej terapii.