Mieszkańcy Krakowa chcą zaadaptować zabytkowy fort

W Forcie św. Benedykt może powstać nowe miejsce, z którego skorzystaliby mieszkańcy okolicy i turyści. Według tych pierwszych, w zabytkowej budowli mogłoby powstać muzeum. Inną propozycją jest utworzenie domu kultury.

Konsultacje społeczne z mieszkańcami

Władze Krakowa zdecydowały się na przeprowadzenie konsultacji społecznych. To mieszkańcy mogli zabrać głos w sprawie budowli znajdującej się w ich okolicy. Zabytkowy Fort św. Benedykt nie pełni obecnie żadnej roli, ale ten stan może się wkrótce zmienić.

Krakowianie wyrazili swoją opinię - w zabytkowym forcie powinno powstać muzeum lub dom kultury. Oba te miejsca przysłużyły się mieszkańcom i turystom. Mogłyby się tam odbywać spotkania, warsztaty i inne inicjatywy. Zdaniem mieszkańców Krakowa kolejnym ważnym działaniem w tym miejscu ma być zrobienie porządku z zielenią w okolicy. Nauczeni doświadczeniem z innych podobnych inwestycji od razu zaznaczyli, że usuwane, stare drzewa należy zastąpić nowymi nasadzeniami.

Mieszkańcy Krakowa chcą zaadaptować zabytkowy fort

Ponad 500 mieszkańców zabrało głos w sprawie renowacji fortu

Konsultacje społeczne zakończyły się sukcesem. Ponad pół tysiąca Krakowian zabrało głos w tej sprawie, wypełniając stosowne ankiety. Budynek Fortu św. Benedykt jest dla mieszkańców ważny - już kiedyś nie zgodzili się na przekazanie praw do zarządzania zabytkiem w prywatne ręce. Mieszkańcy Podgórza podkreślają, że to bardzo ważny element ich okolicy, a zarazem jej charakterystyczny punkt.

Aż 285 z nieco ponad 500 ankiet wypełnili właśnie mieszkańcy Podgórza, co nie dziwi miejskich urzędników. To właśnie mieszkańcom najbliższej okolicy najbardziej zależy na podjęciu właściwych działań w sprawie zabytku. Największą część ankietowanych stanowiły osoby w wieku 36-45 lat. Raport dostępny na stronie internetowej miasta wskazuje też na przewagę głosów oddawanych przez kobiety (305 w stosunku do 222).

Jeżeli krakowscy urzędnicy posłuchają mieszkańców, wkrótce fort będzie miał ważną rolę kulturalną w tej okolicy. Muzeum lub dom kultury z pewnością byłyby chętnie odwiedzane przez mieszkańców tej okolicy.

Poprzedni Post
Następny Post