Kopce w Krakowie

Kraków to miasto, w którym znajduje się wiele znanych na całą Polskę kopców. Doskonale wpisują się one w charakter miasta i są bez wątpienia ogromną atrakcją turystyczną dla odwiedzających. Tradycja sypania kopców w Krakowie i jego okolicach sięga najdawniejszych czasów. Obecnie w Krakowie znajduje się pięć kopców. Są to: Kopiec Kościuszki, Kopiec Wandy, Kopiec Kraka, Kopiec Józefa Piłsudskiego i Kopiec Jana Pawła II.

Największy i najmniejszy kopiec w Krakowie.

                Najwyższym kopcem znajdującym się w Krakowie jest Kopiec Józefa Piłsudskiego. Kopiec ten liczy 35 metrów wysokości, jego budowę rozpoczęto w 1934 roku natomiast zakończono w roku 1937. Jest to największy kopiec nie tylko na terenie Krakowa, ale i też Polski.

 Najmniejszym, a zarazem najmłodszym kopcem jest natomiast Kopiec Jana Pawła II. Został on usypany w 1997 roku na pamiątkę VI pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Liczy on zaledwie 7 metrów wysokości i nie jest, aż tak popularny jak pozostałe kopce.

Kopce w Krakowie

Najbardziej popularny kopiec w Krakowie.

Najbardziej popularnym kopcem w Krakowie jest Kopiec Kościuszki. Upamiętnia on słynnego bohatera narodowego. Został on usypany w latach 1820-1823. Umiejscowiony jest on w zachodniej części miasta w dzielnicy Zwierzyniec. Kopiec ten znajduje się na Górze św. Małgorzaty.  To właśnie z Kopca Kościuszki możemy podziwiać najpiękniejszą panoramę Krakowa, dlatego obiekt ten tak chętnie i licznie odwiedzany jest przez turystów z całego świata.

Najstarsze kopce w Krakowie.

Najstarsze kopce znajdujące się na terenie miasta Kraków to: Kopiec Kraka i Kopiec Wandy. Kopiec Kraka umiejscowiony jest na Podgórzu na Wzgórzu Lasoty. Jest to miejsce, które naprawdę warto zobaczyć. Z kopca turyści mogą podziwiać wspaniałe widoki, a wstęp na kopiec i pobliski parking są darmowe. Liczy on około 16 metrów. Kopiec Wandy, to według znanej legendy mogiła księżniczki, która w ramach sprzeciwu przeciwko małżeństwu z niemieckim księciem rzuciła się do Wisły. Kopiec ten znajduje się na terenie Nowej Huty w Krakowie.