Każdy chce zaoszczędzić pieniądze podczas remontu, ale jak to zrobić? Jest to o wiele łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Trzeba myśleć nieszablonowo. Oto nasze trzy sposoby na obniżenie kosztów związanych z remontem domu lub mieszkania.

Nie rób wszystkiego sam!

Jeśli masz ograniczony budżet, może Cię kusić, aby wszystkie prace wykonać samodzielnie. W ten sposób większość majsterkowiczów i złotych rączek kończy z domami, które wyglądają, jakby zostały zbudowane przez amatorów.

Jeśli nie jesteś profesjonalnym budowniczym, stolarzem, hydraulikiem lub elektrykiem, nie udawaj, że nim jesteś. Istnieją granice tego, co można bezpiecznie zrobić bez odpowiedniego doświadczenia. Są więc obszary, w których musisz zaufać specjalistom.

Są jednak obszary, gdzie możesz sporo zaoszczędzić. Oto trzy z nich.

3 sposoby na obniżenie kosztów remontu

Wykorzystaj istniejący układ i instalację wodno-kanalizacyjną

Jeśli można wykorzystać te same przewody hydrauliczne i gniazdka elektryczne, to zrób to. Pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, które należałoby poświęcić na koszty rozbiórki oraz przebudowy instalacji. Możesz to zrobić, nawet jeśli planujesz gruntowny remont mieszkania lub domu - w podjęciu odpowiedniej decyzji pomogą konsultacje ze specjalistom.

Prace malarskie wykonaj samodzielnie

Samodzielne malowanie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ sama robocizna stanowi zazwyczaj połowę lub nawet więcej kosztów szacunkowych malowania. Daje to również kontrolę nad wyborem koloru oraz jakością. Minusem jest to, że wymaga czasu - zwłaszcza jeśli robisz to dobrze, najpierw gruntując powierzchnie.

Jeśli nigdy wcześniej nie malowałeś ścian lub sufitów to bez obaw. Po pierwsze nie jest to wcale trudne, a po drugie w sieci znajdziesz całe mnóstwo przydatnych poradników, dzięki którym szybko nauczysz się obsługiwać pędzel oraz wałek na mistrzowskim poziomie.

Planuj z wyprzedzeniem a zaoszczędzisz pieniądze

Jak w przypadku każdego większego projektu, kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie. Zanim zaczniesz, oceń, co chcesz lub co musisz zrobić. Następnie stwórz listę prac i na jej podstawie stwórz budżet, który uwzględni koszty materiałów, robocizny i wszelkie wydatki - na przykład związane z wymianą mebli na nowe.

Odpowiednio przygotowany budżet będzie prawdziwym drogowskazem. Dzięki niemu nie wydasz dużo więcej niż planujesz, a możesz nawet zaoszczędzić. Mając więcej czasu na znalezienie promocji oraz wyprzedaży materiałów budowalnych, dajesz sobie szansę na znalezienie prawdziwych cenowych perełek.